Kazanie XVII Niedzieln Zwykła

„Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który jest i działa ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich” słyszymy dzisiaj w drugim czytaniu.

Kiedy czytam te słowa i sklejam je z „eklezjalnymi rzeczywistościami” to wydaje mi się, że nie mamy w naszych „depozytach wiary” Słów Pisma Świętego.
Bo każdy z nas – im bardziej przejawia fundamentalistyczne podejście do swojego wyznania – tym bardziej raczy „święcie być przekonanym”, że:
 – nie jest jeden Pan,
 – nie jest jedna wiara,
 – nie jest jeden chrzest,
 – nie jest jeden Bóg i Ojciec wszystkich. Nie jest! Nie ma!
Jest za to:
– nasz „jeden Pan”
– nasza „wiara”
– nasz „chrzest”
– nasz Bóg i Ojciec wszystkich”
Smutne to kiedy ja, ksiądz Katolickiego Kościoła Narodowego, a więc innej od większościowego wyznania wspólnoty słyszę, że „porzuciłem Chrystusa”, bo nie głoszę Jego Miłości w ludzkich ramach organizacji Kościoła Rzymskokatolickiego.
Smutne to kiedy dobry znajomy z ewangelickiej parafii w Golasowicach chcący zawrzeć Małżeństwo z katoliczką słyszy od proboszcza parafii Rzymskokatolickiej żeby się lepiej nawrócił na „prawdziwą wiarę”.
Przykre jest kiedy ktoś mówi, że wszyscy księża kościoła rzymskokatolickiego są niewiarygodni, bo pleni się wśród części z nich pedofila i polityka. Przykre jest.
Bo ludzie żyjący wiarą, żyjący Bożym Słowem wiedzą, że to nie w ludzkiej organizacji ani decyzji leży bliskość bycia z Bogiem i zażyła relacja z Nim.
Bo ludzie żyjący wiarą opartą o Słowo Boże cieszą się z każdego szczerego wyznawcy Chrystusa, bez względu na jego przynależność eklezjalna.
A szczerze wierzący, to nie ten, kto mówi i głosi, ale ten kto mówi, głosi Chrystusa i ŻYJE w Jego prawdzie na codzień.
Chciałbym więc aby wszystkich szczerze wierzących w Chrystusa poruszyło dzisiejsze czytanie i otworzyło oczy, aby „stało się ciałem” Więc razem z wszystkimi wierzacymi proklamuje iż:
„Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który jest i działa ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich”. Tak mnie uczy dzisiaj Słowo Boże. Amen.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*