Liturgia domowa w łączności z Liturgią Triduum online. 

Liturgia domowa w łączności z Liturgią Triduum online.

Najlepiej oglądać transmisję na telewizorze, bądź dużym ekranie. Znaleźć sobie czas i przygotować się jak do każdej liturgii. Pozostawić wszystkie inne czynności i zadania i „wejść w klimat sacrum”.

 

Postawmy krzyż i świece, otwórzmy Biblię (obecność Boga w Jego Słowie).

 

Niedziela Palmowa.

Przygotujmy palmy i naczynie z wodą. Podczas poświęcenia palm zanurzmy palmy w naczyniu. Symbolicznie możemy zrobić znak krzyża.

 

Wielki Czwartek

Zasiądzimy za stołem nakrytym białym obrusem. Jako, że to pamiątka, a w liturgii także uobecnienie na stole postawmy krzyż i Pismo Święte otwarte na Ewangelii według Świętego Mateusza, rozdział 26, wersy od 26-30. Na białym talerzu połóżmy bułki a w karafce czerwone wino. W tym klimacie „wystroju” pamiętajmy, że realna konsekracja dokonuje się tylko na ołtarzu, a w naszym domu posługujemy się symbolem.

 

Komunię Świętą przez przyjmiemy na sposób duchowy, w momencie kiedy Liturgia to przewiduje. Podczas śpiewu na uwielbienie, możemy posłużyć się symbolem nalewając wino i podając sobie rozerwaną bułkę, zamaczając ją w winie. CAŁY CZAS PAMIĘTAJĄC, ŻE TO TYLKO NADZWYCZAJNY SYMBOL, A NIE REALNA KOMUNIA!

 

Wcześnie naszykujmy sobie miejsce zaciemnione, może oświetlone czerwoną, fioletową lampka. Tam podczas przeniesienia w kaplicy do Ciemnicy, przenieśmy Biblię ( pamiętamy, że to jedna z obecności Bożej w Jego Słowie). Możemy ją nakryć czerwonym welonem, materiałem. To będzie nasza domowa ciemnica.

 

Wielki Piątek

Przygotujmy krzyż, zasłonięty w trzech miejscach materiałem. Podczas obrzędu odsłaniania krzyża zróbmy to synchronicznie z kapłanem w naszych domach. Przygotujmy świece i tam ustawmy krzyż. Kiedy nastąpi adoracja krzyża, uczyńmy to samo w naszych domach.

W czasie Komunii przynieśmy Biblię z naszej Ciemnicy i postawmy obok krzyża. Przygotujmy wcześniej miejsce, które będzie symbolizować Boży Grób. Tam kiedy w kaplicy kapłan przeniesienie Najświętszy Sakrament, my przenieśmy Biblię i zajrzyjmy welonem z firanki. Pod tym postawmy krzyż. To nasz Boży Grób, z obecnością Jezusa w Jego Słowie.

 

Wielka Sobota.

Wigilia Paschalna.

Przygotujmy: świece, naczynie z wodą, krzyż, dwie czerwone szarfy (dostosowane do wielkości krzyża).

W mroku oczekujmy na rozpoczęcie Liturgii. Przed rozpoczęciem przynieśmy Biblię z naszego Bożego Grobu i postawmy na stole z białym obrusem.

Kiedy kapłan poświęci ogień i będzie wchodził śpiewając „światło Chrystusa” zapalmy świece w naszych rękach i jedną większą, symbolizująca paschał. Że świecami wysłuchamy orędzia wielkanocnego. Po nim gasimy małe świece, dużą zostawiamy. Po trzecim czytaniu i odśpiewaniu Chwała na wysokości Bogu, zapalamy światło w pokoju. Przed odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych zapalamy nasze małe świece od dużej. Kiedy kapłan będzie kropił żegnamy się zamaczając palce w naszym naczyniu z wodą. Uczestniczmy dalej w Liturgii. Podczas obrzędu rezurekcji nakładamy na nasz krzyż dwie czerwone szarfy.

 

Wszystko to jest propozycją przeżywania Triduum Paschalnego w warunkach domowych w czasie pandemii, oglądając liturgię z kaplicy online.

 

Pokarmy wielkanocne można poświęcić sobie samemu odmawiając modlitwę.

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*